About Ortho Solutions Services
Имплантологията все повече се превръща в едно от най-препоръчваните от денталните лекари и най-предпочитаните от пациентите средство за възстановяване на един или няколко липсващи зъба. Имплантологията все повече измества традиционните досега мостове и протези, за да се превърне в тяхната по-добра, по-надеждна, по-комфортна, по-дългосрочна и по-естетична алтернатива.
Предимства на денталната имплантология са:
- Съхраняване и запазване на съседните зъби от изпиляване (както е при класическите мостови конструкции)
- Предпазва от загуба на костта (естествен процес след загубата на зъби)
- Висок естетичен резултат
- Възможност за фиксиране на протезни конструкции при тотални обеззъбявания
Зъбните импланти се поставят в челюстната кост посредством хирургична интервенция и по този начин заменят както загубените зъби, така и техните корени. Изработени са от висококачествени титаниеви сплави, които са биологично съвместими и изключително здрави.
Има няколко типа имплантиране, които имат своите специфики, и се избира подходящият тип според клиничната ситуация:
- Стандартно (късно) имплантиране – след изваждането на зъба се изчаква 4 – 6 месеца, за да се възстановят костта и меките тъкани, след което се поставя имплант
- Отложено ранно имплантиране – костта и меките тъкани позволяват да се изчака 20 – 25 дни след изваждането на зъба, за да се постави имплант
- Имедиатно имплантиране – състоянието на костта и меките тъкани позволяват едноетапно с изваждането на зъба да се постави имплант (в същото посещение)
Всяко имплантологично лечение е свързано с прецизна диагностика, анализ и подготовка. За целта пациентът преминава през пародонтална подготовка (почистване на зъбен камък
и стабилизиране на пародонталното здраве) и консервативно лечение при наличие на кариеси. Задължителен е зъбният скенер (3 D рентгенологично изследване), чрез който се оценява обема и качеството на костта. Само чрез него може прецизно да се планира поставянето на денталните импланти и бъдещото протезиране.
Конструкциите върху денталните импланти се поставят след като е преминал етапът на остеоинтеграция (вкостяване на импланта), като сроковете се определят според клиничната ситуация.
Поддръжката на имплантите е свързана с поддържане на пародонталното здраве, почистване на зъбен камък на всеки 6 месеца и редовни профилактични прегледи.
Често задавани въпроси
Необходимо ли е редовнoто почистване на зъбите?
Да, редовното почистване на зъбите е изключително важно за поддържането на добро здраве на устната кухина. Това включва периодични посещения при зъболекар за професионално почистване и изваждане на зъбен камък. Почистването на зъбите помага за премахване на натрупаните плаки, които могат да предизвикат кариеси, възпаления на венците и други проблеми. Редовното почистване помага също така за запазване на свеж дъх и блестяща усмивка.
Трябва ли да посетя зъболекар, дори зъбите ми да са добре?
Да, дори ако в момента нямате проблеми със зъбите си, е важно да посещавате зъболекар периодично за редовни прегледи и профилактични процедури. Тези посещения позволяват на зъболекаря да проследи здравословното състояние на вашите зъби и венци, както и да открие възможни проблеми в ранен етап, преди те да станат по-сериозни. По този начин се предотвратяват по-големи проблеми и се поддържа доброто здраве на устната кухина. Такива редовни посещения са особено важни за предотвратяване на кариеси, пародонтални заболявания и други проблеми.
Какво представлява почистването на зъбен камък?
Почистването на зъбен камък е процедура, при която зъболекарят или хигиенистът отстранява натрупаните минерални налепи върху повърхността на зъбите, наречени зъбен камък или тартар. Този камък се образува от минералите в слюнката и плаката, която се образува по повърхността на зъбите.
Почистването на зъбен камък обикновено включва използване на специализирани инструменти, като ултразвуков скалер или ръчни инструменти, за да се отстранят налепите от зъбите. Тази процедура е важна, защото зъбният камък може да доведе до различни проблеми като кариеси, възпаления на венците и заболявания на венците, ако не се отстранява редовно. След почистването зъбите стават по-чисти и по-здрави, като се намалява риска от развитие на устни проблеми.
Колко често трабва да сменям четката си за зъби?
Препоръчително е да сменяте четката си за зъби на всеки 3 до 4 месеца или когато забележите, че влакната на четката са износени или разгънати. По този начин ще осигурите ефективно почистване на зъбите и венците си, като предотвратите натрупването на плака и бактерии. Ако сте склонни към инфекции или имате специфични устни проблеми, зъболекарят ви може да ви препоръча да сменяте четката си по-често за поддържане на по-добро здраве на устната кухина.
Как да разбера дали имам заболяване на венците?
Има няколко симптома и признаци, които могат да ви наведат на мисълта, че имате заболяване на венците. Тук са някои от тях:
- Кръвотечение след миене или по време на миенето на зъбите.
- Чувство на възпаление, чувствителност или болка в устната кухина, особено при миене или ядене.
- Червени, раздразнени или набъбнали венци.
- Венци, които се отдръпват от зъбите, като разкриват повече от обикновено от зъбите.
- Поява на пузнатини или възпалени точки около венците.
- Лош дъх, който не се подобрява, въпреки редовната хигиена на устата.
Ако забележите някой от тези симптоми, е важно да се консултирате със зъболекар за професионална оценка и лечение. Заболяванията на венците, като например гингивитът или пародонтитът, могат да бъдат сериозни и трябва да се третират правилно, за да се предотвратят по-сериозни проблеми с устното здраве.