Зъбният кариес е едно от най-често срещаните заболявания в устната кухина и поради тази причина възможностите за неговото лечение в днешни дни са напълно усъвършенствани. Лечението на зъбния кариес се състои в почистване на кариозната маса, обработка на дентина и възстановяване целостта на зъба и естетиката с висококачествен фотополимер. Откриват се няколко типа кариес според засегнатите повърхности:
- По фисурите (дъвкателната повърхност на зъба)
- В междузъбните пространства (между страничните повърхности на зъбите)
- В шийката
- Вторичен кариес (около вече направени обтурации)
След поставяне на обтурация, с времето поради редица фактори е възможно връзката
между материала и зъба да бъде отслабена или нарушена. Това води до пукнатини, в
които се развива вторичен кариес. Симптоми могат да бъдат:
- отчупване на обтурацията
- задържане на храна и чувствителност
- оцветяване на ръбовета на старата обтурация
По тази причина е важна профилактика и контролни прегледи на всеки 6 месеца.
Често задавани въпроси
Необходимо ли е редовнoто почистване на зъбите?
Да, редовното почистване на зъбите е изключително важно за поддържането на добро здраве на устната кухина. Това включва периодични посещения при зъболекар за професионално почистване и изваждане на зъбен камък. Почистването на зъбите помага за премахване на натрупаните плаки, които могат да предизвикат кариеси, възпаления на венците и други проблеми. Редовното почистване помага също така за запазване на свеж дъх и блестяща усмивка.
Трябва ли да посетя зъболекар, дори зъбите ми да са добре?
Да, дори ако в момента нямате проблеми със зъбите си, е важно да посещавате зъболекар периодично за редовни прегледи и профилактични процедури. Тези посещения позволяват на зъболекаря да проследи здравословното състояние на вашите зъби и венци, както и да открие възможни проблеми в ранен етап, преди те да станат по-сериозни. По този начин се предотвратяват по-големи проблеми и се поддържа доброто здраве на устната кухина. Такива редовни посещения са особено важни за предотвратяване на кариеси, пародонтални заболявания и други проблеми.
Какво представлява почистването на зъбен камък?
Почистването на зъбен камък е процедура, при която зъболекарят или хигиенистът отстранява натрупаните минерални налепи върху повърхността на зъбите, наречени зъбен камък или тартар. Този камък се образува от минералите в слюнката и плаката, която се образува по повърхността на зъбите.
Почистването на зъбен камък обикновено включва използване на специализирани инструменти, като ултразвуков скалер или ръчни инструменти, за да се отстранят налепите от зъбите. Тази процедура е важна, защото зъбният камък може да доведе до различни проблеми като кариеси, възпаления на венците и заболявания на венците, ако не се отстранява редовно. След почистването зъбите стават по-чисти и по-здрави, като се намалява риска от развитие на устни проблеми.
Колко често трябва да сменям четката си за зъби?
Препоръчително е да сменяте четката си за зъби на всеки 3 до 4 месеца или когато забележите, че влакната на четката са износени или разгънати. По този начин ще осигурите ефективно почистване на зъбите и венците си, като предотвратите натрупването на плака и бактерии. Ако сте склонни към инфекции или имате специфични устни проблеми, зъболекарят ви може да ви препоръча да сменяте четката си по-често за поддържане на по-добро здраве на устната кухина.