Неподвижно протезиране
Коронките и мостовите конструкции спадат към неподвижното протезиране. Те се фиксират неснемаемо към предварително подготвените зъби.
Коронката възстановява формата, функцията и естетиката на зъба. Зъбът се подготвя предварително чрез прецизно изпиляване. След подготовката на зъба, се взема отпечатък и се изпраща в зъботехническа лаборатория. Там се изработва короната, като има широка гама от материали, които се избират според функция, естетика и здравина в конкретния клиничен случай.
Коронката е избор за възстановяване в следните случаи:
- Ако здравината на зъба е намалена при големи разрушения или след ендодонтско лечение
- Ако има изтриване на зъба
- Ако се наблюдава фрактура (счупване) на зъба
Чрез мостовите конструкции се възстановява загубата на липсващ зъб/зъби. Съседните зъби отново се подготвят чрез прецизно изпиляване, взема се отпечатък и в зъботехническа лаборатория се изработва моста.
Важен етап от лечението е изработването на временна корона/мост. Временната конструкция има за цел да предпази изпилените зъби и да оформи меките тъкани.
Средство на избор при живи зъби, които имат по-големи разрушения, не могат да бъдат адекватно възстановени с фотополимер и е необходимо да бъдат защитени, е конструкция от керамика или хибриден композит – овърлей. Изработва се в зъботехническа лаборатория и се фиксира неснемаемо към зъба.
Подвижно протезиране
Вариант за възстановяване на частично или пълно обеззъбяване са подвижните (снемаеми) протези. Могат да бъдат изработени от различни материали в зависимост от желанието на пациента и възможностите според конкретния клиничен случай. В клиниката предлагаме изработване на:
- Тотална/частична плакова пластмасова протеза
- Тотална/частична „мека“ термосенс протеза
- Моделно – лята протеза
Често задавани въпроси
Необходимо ли е редовнoто почистване на зъбите?
Да, редовното почистване на зъбите е изключително важно за поддържането на добро здраве на устната кухина. Това включва периодични посещения при зъболекар за професионално почистване и изваждане на зъбен камък. Почистването на зъбите помага за премахване на натрупаните плаки, които могат да предизвикат кариеси, възпаления на венците и други проблеми. Редовното почистване помага също така за запазване на свеж дъх и блестяща усмивка.
Трябва ли да посетя зъболекар, дори зъбите ми да са добре?
Да, дори ако в момента нямате проблеми със зъбите си, е важно да посещавате зъболекар периодично за редовни прегледи и профилактични процедури. Тези посещения позволяват на зъболекаря да проследи здравословното състояние на вашите зъби и венци, както и да открие възможни проблеми в ранен етап, преди те да станат по-сериозни. По този начин се предотвратяват по-големи проблеми и се поддържа доброто здраве на устната кухина. Такива редовни посещения са особено важни за предотвратяване на кариеси, пародонтални заболявания и други проблеми.
Какво представлява почистването на зъбен камък?
Почистването на зъбен камък е процедура, при която зъболекарят или хигиенистът отстранява натрупаните минерални налепи върху повърхността на зъбите, наречени зъбен камък или тартар. Този камък се образува от минералите в слюнката и плаката, която се образува по повърхността на зъбите.
Почистването на зъбен камък обикновено включва използване на специализирани инструменти, като ултразвуков скалер или ръчни инструменти, за да се отстранят налепите от зъбите. Тази процедура е важна, защото зъбният камък може да доведе до различни проблеми като кариеси, възпаления на венците и заболявания на венците, ако не се отстранява редовно. След почистването зъбите стават по-чисти и по-здрави, като се намалява риска от развитие на устни проблеми.
Колко често трабва да сменям четката си за зъби?
Препоръчително е да сменяте четката си за зъби на всеки 3 до 4 месеца или когато забележите, че влакната на четката са износени или разгънати. По този начин ще осигурите ефективно почистване на зъбите и венците си, като предотвратите натрупването на плака и бактерии. Ако сте склонни към инфекции или имате специфични устни проблеми, зъболекарят ви може да ви препоръча да сменяте четката си по-често за поддържане на по-добро здраве на устната кухина.
Как да разбера дали имам заболяване на венците?
Има няколко симптома и признаци, които могат да ви наведат на мисълта, че имате заболяване на венците. Тук са някои от тях:
- Кръвотечение след миене или по време на миенето на зъбите.
- Чувство на възпаление, чувствителност или болка в устната кухина, особено при миене или ядене.
- Червени, раздразнени или набъбнали венци.
- Венци, които се отдръпват от зъбите, като разкриват повече от обикновено от зъбите.
- Поява на пузнатини или възпалени точки около венците.
- Лош дъх, който не се подобрява, въпреки редовната хигиена на устата.
Ако забележите някой от тези симптоми, е важно да се консултирате със зъболекар за професионална оценка и лечение. Заболяванията на венците, като например гингивитът или пародонтитът, могат да бъдат сериозни и трябва да се третират правилно, за да се предотвратят по-сериозни проблеми с устното здраве.